נימוקים למתן הפטור:
חברת דלוייט- ברייטמן אלמגור זהר ושות' (להלן - החברה), היא חברת ייעוץ המלווה את משרד ראש ממשלה (להלן – המשרד) מתוקף מכרז מרכזי 26-2014 בדבר מתן שירותי ייעוץ להטמעת תרבות ותהליכי עבודה של תכנון, בקרה ומדידה בעבודת משרדי הממשלה ויחידות הסמך. תוקף המכרז החל מיום 28.6.2015. תקופת המכרז הראשונה הסתיימה ביום 10.6.2018 והוארכה עד ליום 10.6.2020. בהתאם להוראת תכ"ם 16.9.0.1 שכותרתה מתן שירותי ייעוץ להטמעת תרבות ותהליכי עבודה של תכנון, בקרה ומדידה בעבודת משרדי הממשלה ויחידות הסמך (להלן – הוראת התכ"ם) ולאור העובדה שמכרז חדש טרם פורסם, תקופת המכרז הוארכה בפטור ממכרז עד ליום 31.12.2020.
בהתאם להחלטת ועדת היועצים מיום 16.8.2020 (פרוטוקול מס' 96) ההתקשרות עם החברה הוארכה עד ליום 18.9.2021 ונחתם הסכם הארכה עם החברה.
בסעיף 1.7 להוראת התכ"ם נקבע כי הרחבת ההתקשרות בהתאם למנגנון המכרז, כמפורט בסעיף 5.4, תיעשה רק לצרכים דחופים אשר לא יכולים להמתין לתקופת המכרז החדש ובאישור עורך המכרז. בהתאם לכך, היחידה המקצועית פנתה למנהל ההתקשרות מטעם מינהל הרכש וקיבלה את אישורו ביום 6.10.2020 להרחיב את ההתקשרות לטובת הפרויקט שבנדון.
בהתאם לסעיף 5.4 להוראת תכ"ם 16.9.0.1 בנוגע לשינוי היקף התקשרות, מנכ"ל המשרד המזמין, רשאי להביא לאישור ועדת המכרזים בקשה לשינוי היקף ההתקשרות עם הזוכה בפועל בתוך תקופת ההתקשרות שנקבעה עמו. במקרה של שינוי בהיקף השירותים, יודיע המשרד לזוכה בפועל 45 יום מראש על כוונתו, ובתקופה זו ינסו להגיע הצדדים לתכנית עבודה מוסכמת אחרת, אשר תחליף את התכנית המפורטת אשר בהתאם לה נבחר הזוכה בפועל על ידי המשרד. בהתאם לכך, אכן התקבל אישור מנכ"ל המשרד, עם זאת, לא הוכנה תוכנית עבודה ספציפית לשנת ההתקשרות הזו.
לאור משבר הקורונה והשלכותיו, המשק הכלכלי בישראל חווה אתגר עצום שבא לידי ביטוי, בין היתר, בירידה ואף, בעצירה מוחלטת של ההכנסות בקרב חלק מהעסקים. המשבר משפיע על מרבית ענפי המשק בהיקפים שונים.
הממשלה מסייעת ומרכזת מאמץ על מנת להבטיח את שרידות העסקים בָתקופה זו, כך שיוכלו להמשיך ולפעול לאחר חלוף המשבר.
המועצה הלאומית לכלכלה מרכזת עבור ראש הממשלה את המדיניות הכלכלית במשבר הקורונה. במסגרת זו, המועצה מובילה את גיבוש תכניות הסיוע וההאצה השונות של הממשלה, בשיתוף פעולה עם משרד האוצר ומשרדי הממשלה הרלוונטיים האחרים ולצורך כך מבקשת לקבל מידע אודות המצב מזווית הראייה של העסקים, בכדי להבין האם הסיוע שניתן להם במישרין הולם את צרכיהם ומספק מענה אמיתי לשם שמירה על שרידותם.
מבין כלי הסיוע הרבים שגובשו ומבוצעים כיום, יש שניים מרכזיים בהיקפם הכספי ובכמות העסקים בהם הם נוגעים:
1. מענק הוצאות קבועות.
2. קרנות ההלוואות בערבות המדינה .
כלים אלו תומחרו בהיקפים כוללים של עשרות מיליארדי שקלים, ומטרתם העיקרית היא לאפשר למגזר העסקי לצלוח את משבר הקורונה עם מינימום סגירת חברות ופשיטות רגל . הכלים מופעלים כבר מספר חודשים, והמציאות המשתנה במהירות מחייבת את המועצה לבחון כל הזמן את מצב המגזר העסקי, בחלוקה לענפים ולגדלים שונים של חברות, ואת האפקטיביות של כלי הסיוע, על מנת לשפר אותם ולחתור כל הזמן להשגת המטרה כאמור גופים רבים מנסים לנתח באופן שוטף את מצב המגזר העסקי, ובראשם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שמבצעת "גלים" של סקרים במגזר העסקי מדי כמה שבועות, וכמובן סקרים נוספים שארגוני הגג של המגזר העסקי מבצעים. כמו כן, המועצה הלאומית לכלכלה מקיימת שיח באופן שוטף עם בעלי עסקים ונציגי ארגונים על מנת לשמוע עוד ועוד נקודות חשובות, אבל היכולת של כל הגופים הללו מוגבלת. זאת, כיוון שכדי להבין את המצב לאשורו, צריך לדגום קבוצה משמעותית מאוד של עסקים מכל הענפים והגדלים, גם בשאלות וראיונות עומק שאי אפשר לקבל מסקרי הלמ"ס, וגם בהצלבה מול הנתונים הכספיים האמתיים של החברות, אליהם חשופים רואי החשבון של החברות .
על כן, המועצה הלאומית לכלכלה מבקשת להתקשר במהירות עם החברה, אשר יש לה את היכולת לבצע ראיונות עומק עם 250 עסקים תוך פרק זמן קצר ביותר (7-10 ימים), וכן לנתח את הדוחות הכספיים ונתונים כספיים אחרים של אותן חברות עקב היות החברה גם פירמת ראיית חשבון מהגדולות בישראל אשר מבקרת חשבונאית את הפעילות של אותן חברות. החברה יכולה לראיין מנהלים מתוך אותן חברות וגם לגבות את הממצאים העולים מהראיונות בניתוח של הנתונים הכספיים של אותן חברות. הכל בכפוף לקבלת הסכמתן ולנהלים נוספים בהתאם למדיניות ניהול הסיכונים של החברה.
.
עבודה זו היא קריטית כעת, על רקע הסגר השני והפגיעה הנרחבת הצפויה במגזר העסקי עקב הסגר. המסקנות של העבודה ישמשו את המועצה הלאומית לכלכלה בגיבוש תכניות כלכליות נוספות לסיוע למגזר העסקי והאצת הפעילות המשקית, אשר סביר להניח שיידרשו בשבועות הקרובים, בהיקפים של עשרות מיליארדי שקלים. תכניות אלו יגובשו בשבועות הקרובים ועל כן אין זמן לחכות .